Diskuze a otázky - Popření otcovství

úvodní strana | aktualizovat | dolů

Stupet

Stupet | 10. 09. 2012, 20:32:01 | příspěvky uživatele | napsat uživateli

Jak dlouho má soud čas na to, začít líčení ohledně popření otcovství u dítěte od podání žaloby? A v jakých případech jsou nutné testy DNA a ve kterých ne?

Uživatel požádal o radu Líbímseti poradce.

reagovat

V diskuzi je 29 příspěvků a shlédlo ji 2488 uživatelů .

Pro přidání komentáře musíš být přihlášen(a).

muz.s.vlasy

muz.s.vlasy | 25. 07. 2020, 21:37:44 | více příspěvků | napsat uživateli

A co popření mateřství ?

KrisMalaya

KrisMalaya | 24. 07. 2020, 12:37:11 | více příspěvků | napsat uživateli

Dobrý den,
běžte za právníkem a on Vám s tím pomůže. Takové nejisté situace jsem řešila u https://www.cikr.cz/sluzby/rodinne-pravo/ a opravdu mi pomohli. Stojí to za to!!1!

poradce_pravo

poradce | 18. 09. 2012, 16:39:10 | více příspěvků

Dobrý den,

kolega mne požádal o reakci a vysvětlení. Jak jsem prolítl diskuzi, je tu spoustu bludů a nepravd, tak raději celé znova a podrobně (tak jak je otázka doslova položená):

1. Soud nemá žádnou lhůtu! Záleží na tom, kolik má daný soudce na starosti případů. Řízení o popření otcovství se zahajuje na návrh, který může podat manžel, muž určený za otce dle souhlasného prohlášení rodičů (prohlášení připadá v úvahu jen tehdy, pokud matka není nebo nebyla vdaná - jinak se za otce vždy považuje manžel), matka nebo nejvyšší státní zástupce.

2. Lhůta k podání žaloby je u manžela do tří let věku dítěte; pokud se dítě narodí až po rozvodu, většinou stačí souhlasné prohlášení všech tří osob (bývalý manžel, matka a bilogocký otec) ohledně popření před soudem.

3. Lhůta matky je do 6 měsíců věku dítěte.

4. Lhůta u muže, jehož otcovství je stanoveno na základě souhlasného prohlášení rodičů, je šest měsíců od tohoto prohlášení nebo do šesti měsíců věku dítěte.

5. Návrh nejvyššího státního zástupce je specifický, vysvětlím při případném doplňujícím dotazu.

6. Testy DNA se zpravidla musí dělat vždy, když je spor (nejsou souhlasná prohlášení) a podle mne i tehdy, pokud se dítě narodí za manželství (Váš případ). Ale je možné, že to každý soud dělá trochu jinak. Náklady skutečně budou v řádu desítek tisíc, já bych to tipoval mezi 15 a 20 tis.

7. Jasná odpověď na procesní postup je v § 57 a § 59 zákona o rodině (zák. č. 94/1963 v platném znění - viz http://zakony.kurzy.cz/94-1963-zakon-o-rodine/).

Přeju hodně úspěchů!

Stupet

Stupet | 13. 09. 2012, 21:42:52 | více příspěvků | napsat uživateli

> Velky.prznitel
Jenže to je právě to, co nejde. Pokud je ženská vdaná, nemůže podle zákona nechat napsat jako otce někoho jinýho, i když jím je. Bohužel, pitomý zákony no.

uživatel eliminován | 13. 09. 2012, 19:36:44

> Byl_sem_M-Cristiane
Podle mě stačilo kdyby tam po porodu nechala napsat toho pravýho otce.
To je popření otcovství, ale jak se dá popřít mateřství ? Tím bychom se měli zabývat.

Alli5

Alli5 | 13. 09. 2012, 19:35:40 | více příspěvků | napsat uživateli

já osobně jsem to zažil...táta to popřel ale otcem byl tak se mě zřek a po úmrtí mé matky jsem naštěstí skončil v pěstounské rodině...

uživatel eliminován | 13. 09. 2012, 10:23:21

koukam, ze jsem napsala peknou hovadinu, chybi mi tam veta..ale to si snad kazdej odvodi!2!..

uživatel eliminován | 12. 09. 2012, 16:56:31

za otce se povazuje muz, ktery s matkou ditete soulozil v dobe, od ktere neproslo od narozeni ditete mene nez 180 a vice nez 300 dnu, pokud jeho otcovstvi zavazne okolnosti nevylucuji (neplodnost muze, tehotenstvi jiz v dobe intimnich styku s muzem..)
to je treba prokazat u soudu..v pripade, ze to nejde (dukaz nebyva jednoduchy, protoze primy svedek vetsinou k dispozici nebyva!2!)..
pokud se to neprokaze, soud vetsinou navrhne krevni zkousku..
nebooo..znalecky posudek z oboru porodnictvi, hematologie..nebo samozrejme testy DNA..mozny je znalecky posudek z oboru lidske genetiky..
bohuzel ty lhuty nevim..

Stupet

Stupet | 11. 09. 2012, 22:30:58 | více příspěvků | napsat uživateli

> Byl_sem_M-Cristiane
Máš pravdu, nejde to tak. My s tím byli na matrice ještě před narozením malýho. Byl tam manžel, přítel a já. Řekli jsme matrikářce situaci, a že chceme mít v rodném listě biologického otce. A ona nám řekla, že to nelze, ze zákona musí být v RL zákonný mnažel a musí se to projednávat soudně. Dokonce kdyby se malej narodil do 300 dní po rozvodu, musel by tam stejně být zapsán manžel, je to zákonná ochraná lhůta.

uživatel eliminován | 11. 09. 2012, 18:34:04

...1. první zásada práva: soud je jen donucovací prostředek. Když se všichni účastníci spolu domluví, nejsou soudy potřeba ....

Což bych zrovna bral trochu s rezervou, protože tohle se týká zejména dítěte a to se obecně domluvit s nikým nemůže (dokud mu není 18), takže jeho zájmy musí vždy někdo zastupovat...

A navíc mi přide dost uhozené, že by se třeba můj taťka, mamka a nějaký cizí chlap prostě dohodli, že můj otec je ve skutečnosti někdo jiný, a stačilo to nahlásit na úřadě !2! ... i kdybych s tím nakrásně souhlasil, je to prostě blbost...

uživatel eliminován | 11. 09. 2012, 10:44:07

nekteri lide by se radsi mnozit vubec nemeli ;x

poradce_pravo

poradce | 11. 09. 2012, 09:57:03 | více příspěvků

ahoj,

1. první zásada práva: soud je jen donucovací prostředek. Když se všichni účastníci spolu domluví, nejsou soudy potřeba
2. DNA test nestojí 30.000, ale jen cca. 5.000 Kč, viz. např. www.genomac.cz (vyzkoušená firma, kvalitní a rychlá služba). Firem, které dělají DNA testy, je několik (ale pozor na překupníky a nesolidní firmy).
3. právo je hodně široké a musel bych to přesně dohledat, navíc tady se jedná o "2 procesy probíhající přes sebe" (otcovství + rozvod) ale mám za to, že primárním "dokumentem" je papír, který se podepisuje za matku (i otce) v porodnici - podepisoval jsem to (pravda, už je to pár let) u obou svých dětí a to jsme manželé. Každopádně když se rozvádíte a domluvíte se, neměl by být problém. Stačí takto? Kdyžtak mi ještě napiš do vzkazů...

Stupet

Stupet | 10. 09. 2012, 21:33:27 | více příspěvků | napsat uživateli

> Byl_sem_M-Cristiane
Ano, ale soudy týkající se dětí se musí řešit přednostně. Třeba vím, že u rozvodu se první musí projednávat svěření do péče a alimenty. A na to je na 100% ze zákona limit ty tři měsíce od podání žádosti. To vím. Ale u tohodle nevím.

uživatel eliminován | 10. 09. 2012, 21:27:18

> Stupet

Každopádně, podstatné bude, kdy se žádost podá, a né kdy se k tomu soud dostane...to může trvat docela dlouho (i když nějaký limit tam určitě bude) ... ale znám soudní spory, co se vlečou i několik let...

Stupet

Stupet | 10. 09. 2012, 21:25:52 | více příspěvků | napsat uživateli

> Velky.prznitel
Tam vždycky píšou přesný znění zákonu a to je pro mě naprosto cizí jazyk, kterýmu nerozumím.

uživatel eliminován | 10. 09. 2012, 21:22:45

> Stupet
Co třeba zkusit google ?
http://zpravy.idnes.cz/klaus-podepsal-zakon-prodluzujici-lhutu-na-popreni-otcovstvi-p7k-/domaci.aspx?c=A120305_115058_domaci_jj

uživatel eliminován | 10. 09. 2012, 21:20:06

> Stupet

...Proto žádám o pomoc poradce, protože mi odpoví podle opradových zákonů....

Na to bych nespoléhal, občas tu ti poradci plácali pěkné kraviny...

Stupet

Stupet | 10. 09. 2012, 21:16:45 | více příspěvků | napsat uživateli

> evzen-onegin
Proto žádám o pomoc poradce, protože mi odpoví podle opradových zákonů !1!

evzen-onegin

evzen-onegin | 10. 09. 2012, 21:15:15 | více příspěvků | napsat uživateli

> Stupet
jestli je s bývalým řeč , tak je možné domluvit se s novým kolíkem , že dítě přijme za své . To je nějaký terminus technikus , kdy i nevlastní otec má status skutečného otce . To znamená , že má v případě tvé smrti automaticky nárok je mít ve své péči , v případě rozvodu musí platit alimenty a tak .

Ale fakt je to velmi zásadní téma ,které bych řešil v nějakém centru pro matku a dítě , nebo nějaké jiné organizaci , která se tím zabývá . Z právního hlediska se nesmí nic podcenit , jde o tvé dítě a to by mělo dostat to nejlepší čeho jsi pro něj schopna zajistit .

Stupet

Stupet | 10. 09. 2012, 21:13:37 | více příspěvků | napsat uživateli

> Velky.prznitel
Až na to, že jsem nevěrná nebyla. S manželem jsem už přes rok nežila, když jsem si našla přítele !1195!

uživatel eliminován | 10. 09. 2012, 21:08:35

> Stupet
A kdybys nebyla nevěrná děvka, tak to nemusíš řešit !2!

uživatel eliminován | 10. 09. 2012, 21:08:07

> Stupet
Asi je jedno kdy to soud řeší, ale kdy se to podá.

Stupet

Stupet | 10. 09. 2012, 21:05:20 | více příspěvků | napsat uživateli

> evzen-onegin
Protože já tento případ mám. Mám s přítelem čtyřměsíční miminko, ale ještě mě nestihli rozvést, takže papírově je otec můj manžel. Žalobu o popření otcovství jsem podávala já sama. Přítel se k mimču hlásí, manžel přiznává, že otcem není. Žalobu jsem podávala koncem května. Jsou to už tři měsíce. A zatím každý mi řekl, že soud toto musí řešit právě do tří měsíců. A zatím se nic neděje. A kdy jsou nutné testy DNA chci vědět jen ze zvědavosti. jedna známá mi tvrdí, že ona je mít musela a prý stály 30 tis. Ale protože měla něco podobného jako já, tak si myslím,, že lže :)

uživatel eliminován | 10. 09. 2012, 21:05:04

Před časem tu lhůtu tuším prodloužili.

42.nitram

42.nitram | 10. 09. 2012, 21:04:06 | více příspěvků | napsat uživateli

ja nevim, ja se soudim zasadne nenalicena !638!!937!

evzen-onegin

evzen-onegin | 10. 09. 2012, 20:56:24 | více příspěvků | napsat uživateli

> Stupet
Já slyšel , že původně otec neměl možnost vůbec otcovství rozporovat . Šlo o to , že se preferovala práva dítěte nad právem "nepravého otce" . Teď se po nějakých tahanicích podařilo prosadit , že i nepravej otec má nějaká práva , ale je to určitě časově omezeno .
A proč tě to trápí ?

AlesekBB

AlesekBB | 10. 09. 2012, 20:55:27 | více příspěvků | napsat uživateli

Do první čůrací pauzy. !62!

Stupet

Stupet | 10. 09. 2012, 20:47:54 | více příspěvků | napsat uživateli

> evzen-onegin
Právě, že ne. Mělo by to být, že do půli roka dítěte to jde bez těch testů, ale po tom půl roce už musí ty testy být. Jistá si tím ale nejsem. Jistý ale je, že do nějaký doby to bez těch testůje. tenhle problém měli rodiče a řešilo se to jen tou žalobou, testy nebyly nutné, protože matka i otec se hlásili k tomu, že můj otec není otcem brášky. A jeho biologický otec se k němu hlásil.

evzen-onegin

evzen-onegin | 10. 09. 2012, 20:44:10 | více příspěvků | napsat uživateli

mám za to , že rozporovat otcovství lze do 6 měsíců od narození a řeší se to prostřednictvím právě DNA testů . Ale je to příliš vážné téma na řešení na LST . Vhodnější bude nějaká poradna .

Všem lidem přeji mír


Přihlášení
 
@libimseti.cz

registrovat se

Klíčová slova

otcovstvípopřenípodánídnasoudpřípadčasdítěžaloba

Podobná témata

Moje témata

Pro zobrazení tvých diskuzí se musíš přihlásit.

Oblíbená témata

Pro zobrazení tvých oblíbených témat se musíš přihlásit.

k obsahu ↑